Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków 2023 – gdzie po prezenty i grzane wino?

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków
Total
0
Shares

Czy wiecie, że biura podróży z całej Polski organizują specjalne wyjazdy na jarmark świąteczny do Krakowa? The Times i CNN nie mogą się mylić – wymieniają krakowski jarmark bożonarodzeniowy wśród najciekawszych w Europie. Gdy chodzi o targi świąteczne Kraków pozostaje tradycyjny! W końcu jarmark działa na Rynku Głównym od 30 lat. Rynek Główny to jednak nie wszystko! Zobacz, gdzie warto się wybrać w grudniu, by poczuć świąteczny nastrój!

Klimat jarmarków bożonarodzeniowych jest niepowtarzalny – wypełniony zapachem korzennych pierników i grzanego wina, dźwiękiem kolęd i kolorowymi światełkami. Krakowianie i turyści przechadzają się po ozdobionych straganach, szukając wyjątkowych prezentów. Atmosfera jest pełna radości, a drewniane stoiska tętnią życiem, oferując tradycyjne ozdoby, rękodzieło i przysmaki. To czas, gdy miasto mieni się kolorami, a dźwięki świątecznej muzyki sprawiają, że nawet zimowe dni stają się przyjemne.W tym roku w Krakowie ponownie zobaczymy piękne ozdoby inspirowane wawelskimi arrasami.

W tym roku w Krakowie powitamy nowy świąteczne targi – w dzielnicy Kazimierz! Nie zabraknie też prężnych weekendowych targów tematycznych. Koniecznie sprawdźcie szczegóły!

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się w piątek 24 listopada i potrwa aż do 1 stycznia 2024 r. To zdecydowanie największa impreza o najdłuższej historii – jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Krakowie organizowany jest od X lat. W ramach Jarmarku niemal codziennie odbywają się występy kolędników, prezentacje gmin i kupców z regionu – wydarzeń nie brakuje, a ich program możesz sprawdzić na stronie https://pik.krakow.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-w-krakowie/

Jak wygląda gastronomia na Jarmarku? Jest bardzo przeciętnie, ale za to bardzo drogo. 😉 Tak, może i z przymrużeniem oka, ale nie polecam korzystania z oferty gastronomicznej na jarmarku. Jeżeli znajdę jakiś chlubny wyjątek – na pewno o tym napiszę i pokażę na Instagramie! Podobnie ma się sprawa w temacie grzanego wina. Jeżeli chcesz się rozgrzać korzennie doprawionym winem, zobacz mój przewodnik, w którym piszę gdzie na grzańca w Krakowie.

Wraz z jarmarkiem, na Rynku Głównym od strony Kościoła Mariackiego pojawia się przepiękna choinka. Miasto Kraków zaprasza na uroczyste rozświetlenie lampek na choince w dniu 2 grudnia (sobota) o godzinie 16:30.

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków
Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków | fot. Ela Marchewka

Konkurs Szopek w Krakowie

Tradycyjny konkurs szopek krakowskich odbędzie się w tym roku 7 grudnia. Będzie to 81 odsłona tego konkursu, który (z przerwą spowodowaną wojną) organizowany jest od 1937 roku. Nagrody przyznawane są aż w 22 kategoriach, nawet dla najmłodszych – świeżo upieczeni szopkarze mają nawet poniżej 8 lat. O tym, jak wygląda konkurs szopek opowiada najlepiej Muzeum Krakowa:

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. (źródło: Muzeum Krakowa)

Szopkarze co roku prześcigają się w pomysłach! Jeżeli spóźnicie się na to wydarzenie, to możecie, spacerując po mieście, odnaleźć kilkadziesiąt tradycyjnych, starych i nowych szopek wyeksponowanych w przeszklonych gablotach. W dniu 11.12.2023 ruszy pokonkursowa wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory. Potrwa ona do 24 lutego 2024.

4-17.12: Targi Bożonarodzeniowe na Placu Wolnica

W tym roku po raz pierwszy zobaczymy nowe Targi Bożonarodzeniowe na Kazimierzu! W dniach od 4 grudnia do 17 grudnia na Placu Wolnica. Targi będzie można odwiedzać codziennie, w godzinach od 10:00 do 22:00. Organizatorzy obiecują magiczną atmosferę, unikatowe rzemiosło – ozdoby choinkowe, ceramikę, wyroby z drewna, regionalne specjały i bogaty program artystyczny. Atrakcją dla dzieci niewątpliwie będzie świąteczna kolejka, której kolorowe wagoniki będą ozdobione świątecznymi światełkami. Za organizację targów odpowiada Imago Centrum Sztuki Ludowej.

2-3.12: Świąteczne Targi w Starym Podgórzu

Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych na Rynku Podgórskim to moje ulubione wydarzenie! W tym roku targi odbędą się w weekend 2-3 grudnia. Jarmark to wydarzenie wyczekiwane przez Podgórzan i coraz szerszą grupę krakowian. Co roku cieszy się coraz większą frekwencją odwiedzających. Termin determinuje dyspozycyjność zabytkowej karuzeli, którą rezerwuje się z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem! Za organizację targów odpowiada stowarzyszenie Podgorze.pl.

9.12: Kraków Mood – butikowe targi lokalnych twórców

W dniu 9 grudnia zapraszam Was na organizowane przeze mnie targi Kraków Mood! W zachwycających wnętrzach pięciogwiazdkowego hotelu Stradom House zaprezentuje się trzydziestu lokalnych rzemieślniczych biznesów, w tym ceramika, kosmetyki, biżuteria i inne piękne przedmioty. Kraków Mood to lokalne, butikowe targi z programem warsztatów. Na Kraków Mood przedstawiamy ludzi tworzących piękne przedmioty i wartościowe inicjatywy – najbliższych sąsiadów hotelu Stradom House, bowiem większość wystawców posiada swoje pracownie, sklepy i butiki na krakowskim Kazimierzu i Starym Mieście. Na Kraków Mood poczujesz współczesny krakowski styl życia, zobaczysz co nas zachwyca i inspiruje, poznasz ciekawych ludzi.

16-17.12: Kiermash i Art&Food Bazar

Znany i uwielbiany Kiermash Targi Mody i Designu odbędzie się na tydzień przed Wigilią – w weekend 16-17 grudnia. Równolegle towarzyszyć będzie mu znany z Kleparza Art&Food Bazar. Tym razem jednak, obie imprezy odbywać się będą w Hali Cracovii przy krakowskich Błoniach – al. Focha 40. Kiermash jest doprawdy ogromną imprezą targową z najbardziej zróżnicowaną ofertą wystawców. Na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami!

Od kilku lat jarmark bożonarodzeniowy odbywa się również przy Galerii Krakowskiej. Może i nie jest zbyt duży, ale za to może pochwalić się lodowiskiem!

Tekst “Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków 2023 – gdzie po prezenty i grzane wino? został zilustrowany zdjęciami autorstwa Eli Marchewki. Dziękuję za użyczenie zdjęć.

Kati Płachecka
Obserwuj
Total
0
Shares
Małopolska Paleta Smaków - Wieczór W Restauracji Gavi

Małopolska paleta smaków – wieczór w restauracji GAVI

Okazuje się, że malarstwo i kulinaria to dobrana para. Goście restauracji Gavi zaglądnęli do talerza Wojciechowi Kossakowi i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like