Gdzie na jagodzianki w Krakowie? TOP 10 miejsc

Jagodzianki Kraków - Top10 Miejsc
Total
0
Shares

Kraków kocha jagodzianki! Ale z borówkami, no bo czym? W Krakowie jasnym jest, że małe, granatowe jagódki to leśne borówki. Będę tej tezy bronić jak niepodległości, bo uważam, że małopolskie regionalizmy są piękne. Skupmy się jednak na samych jagodziankach – drożdżowych bułeczkach ze słodką kruszonką lub lukrem, które skrywają kwaskowate owocowe nadzienie. Z borówek.

Fenomen jagodzianek

Co roku, na przełomie czerwca i lipca, w piekarniach, cukierniach i kawiarniach w całej Polsce zaczyna się szał na jagodzianki. Na czym polega ich fenomen? O to zapytałam Paulinę Nawrocką-Olejniczak, autorkę podcastu Zabawy Jedzeniem i dziennikarkę TOK FM.

Jagodzianki mocno bazują na emocjach i sentymencie – to wypieki kojarzone z ciepłym latem, kuchnią babci, bieganiem po podwórku, polu czy łące z drożdżówką w ręku. Są sezonowe, a przez to cudownie ulotne – sezon na świeże jagody jest stosunkowo krótki, więc nie sposób się nimi znudzić. Do tego doskonale wpisały się w rzemieślnicze trendy i stały się polem pewnej hedonistycznej rywalizacji – piekarki i piekarze nowej fali prześcigają się w tym, kto zrobi bardziej wypasioną jagodziankę, delikatniejsze ciasto, napakuje więcej jagód i zrobi większą kopę kruszonki. Ekscytująco jest to obserwować i oceniać ich wysiłki – komentuje Paulina Nawrocka-Olejniczak.

Jagodzianki w Krakowie – TOP 10 miejsc

  Zapraszam Was do poznania i zjedzenia najlepszych jagodzianek w Krakowie i życzę pysznego, udanego testowania.
  Uwaga: to nie jest plebiscyt, kolejność jest przypadkowa! 🙂

   Świeżo Upieczona

   Solidne, wielkie drożdżowe buły wywołują kolejki, a nawet zamieszki! Każda kolejna drożdżówka u Świeżej budzi sensację. A sezon polowań na jagodzianki 2023 właśnie się zaczyna! Dostępne są oczywiście w limitowany, więc kto pierwszy, ten zajada jeszcze gorące bułeczki.
   Świeżo Upieczona ul. Cystersów 26C

   Fornir

   Najpiękniejsze miejsce na jedzenie jagodzianek! A te są w Fornirze jak marzenie, napakowane masełkiem, borówkami i miłością. Niebo!
   Fornir ul. Długa 12

   Zaczyn

   Czy to nie od nich zaczęło się kilka lat temu wielkie jagodziankowe szaleństwo? Tak mi się coś wydaje! Przez kilka lat słyszałam legendy i ballady o ciepłych bułeczkach, które rozchodziły się w mgnieniu oka z samego ranka.
   PS Wzorcowe jagodzianki z Zaczynu są wegańskie! 
   Zaczyn ul. Kościuszki 27

   Piekarnia Miejska

   Jagodzianki ze Starego Podgórza mogą pretendować do miana najcięższych w mieście. Trzeba zajadać je ostrożnie, by hojna garść leśnych borówek (rzecz dzieje się w Krakowie) nie wylądowała na chodniku. Wielkie, kuliste bułeczki obsypane są obficie warstwą kruszonki. Miejska piecze wegańskie jagodzianki. 🙂
   Piekarnia Miejska ul. Kalwaryjska 26

   Breaking Bread

   Piekarnia z krakowskich Grzegórzek często może pochwalić się ogonkiem klientów czekających po świeże pieczywo. W sezonie jagodziankowym też nie ma litości – rezerwacji nie ma, trzeba swoje odstać, ale naprawdę jest po co! W tym roku oprócz klasyków przygotowali jagodzianki fusion – z dodatkiem truskawek i białej czekolady.
   Breaking Bread ul. Stachowskiego 4

   Gdzie Na Jagodzianki W Krakowie? Top 10 Miejsc

   Bun Bakery

   W tej małej, uroczej drożdżówkarni jagodzianki i inne gorące bułeczki wychodzą z pieca przez cały dzień (aż do 20:00!). Jagodzianki nie są tutaj po prostu jagodziankami – można je kupić przynajmniej w trzech wydaniach. Klasycznym – wiadomo, Gucci – z białą czekoladą, a w tym roku również w formie rollsów, z dodatkiem kremu na bazie mascarpone. W każdej z nich aż 100 g leśnych borówek.
   Bun Bakery ul. Dolnych Młynów 3

   BUKA Piekarnia

   Z czego słynie Buka? Z Nadzianych, czyli ogromnych drożdżowych słodkich bułek, aż ciężkich od owoców. Nie inaczej jest w przypadku jagodzianek. Chyba nikt inny w Krakowie nie dodaje do drożdżowych wypieków aż tyle kruszonki!
   BUKA piekarnia ul. Rakowicka 17, wkrótce Rzeźnicza 2

   Słodko i czule

   Z lukrem czy z kruszonką? W kawiarence Słodko i czule nie trzeba wybierać. Ozdobione od serca jagodzianki kryją w swoim wnętrzu solidną porcję świeżych leśnych borówek. Połączenie kwaśnego, słodkiego, maślanego i chrupiącego zabierze was prosto do nieba!
   Słodko i czule ul. Lea 5a

   Cukiernia Starowicz

   Ta tradycyjna cukiernia od kilku lat postawiła na wegańskie wypieki. Właściciel, Wojtek Starowicz, opracował nawet swoje wegańskie jajko i nazwał je… wajko. U Starowicza zjecie więc stuprocentowo wegańskie jagodzianki w klasycznym, wrzecionowatym kształcie, pokryte cieniutkim, delikatnym lukrem.
   Cukiernia Starowicz ul. Św. Wawrzyńca 32

   Dzień Jagodzianki – 2 lipca

   W 2023 roku zaczynamy świętować Dzień Jagodzianki, który odbywać się będzie co roku, w dniu 2 lipca. Inicjatorką Dnia Jagodzianki jest dziennikarka kulinarna Basia Starecka, która zachęca wszystkie lokale gastronomiczne do przygotowanie na 2 lipca specjalnej wersji jagodzianek dla swoich klientów. Więcej o inicjatywie przeczytacie na stronie https://dzienjagodzianki.pl/

   Kati Płachecka
   Obserwuj
   Total
   0
   Shares
   Szefowa Kuchni Diana Olechnowicz Z Restauracji John Dory

   CHEFS TO WATCH: Diana Olechnowicz

   Poznaj szefową kuchni nowej restauracji John Dory!

   Comments5

    1. o tak!! dwa bloki od domu, 10 zł i pyszna bułeczk pełna jagódek 🙂
     testowałam w tym roku jeszcze Tociekawę, i tu to się trzeba natrudzić nieźle, żeby jakoś przyzwoicie zjeść – bo tona jagód w środku!

   1. kAVIArnia na Orlińskiego – jagodzianka kosztuje 9 zł i jest to najlepsza jaką jadłem. Są tak duże, że aż z ciekawości zważyłem – ku mojemu zdziwieniu 270g porządnej dróżdzówki z jagodowym bardziej słodkim niż kwaśnym nadzieniem. Jak widać jagodzianka nie musi kosztować 16 zł żeby dobrze smakowała. Polecam sprawdzić.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *