Gdzie po najlepsze laguny w Krakowie?

Gdzie Po Najlepsze Laguny W Krakowie?
Total
0
Shares

Obwarzanek Krakowski, Bajgiel z Kazimierza, Chleb Prądnicki – do panteonu legend krakowskiego piekarnictwa dołączył w tym tygodniu Lagun Krakowski. Podpowiadam, gdzie go znaleźć!

Historia współczesnych krakowskich kulinariów dzieje się na naszych oczach. Wszyscy słyszeli już o Lagunie – potencjalnie niebezpiecznym stworzeniu bez głowy i nóg, budzącym lęk i grozę, jednakże przy bliższym poznaniu sympatycznym i po prostu miłym. W popularyzacji Laguna Krakowskiego największe zasługi przyznać należy Krakowskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami, które odkryciem tego niesamowicie wypieczonego zwierzęcia podzieliło się ze światem. Nie byłoby to jednak możliwe bez bohaterskiego zgłoszenia od anonimowej mieszkanki osiedla Jagiellońskiego w Nowej Hucie, gdzie żerujący w naturalnym środowisku Krakowski Lagun został dostrzeżony po raz pierwszy przez mieszkańców bloku.

Czy mamy do czynienia z wydarzeniem na miarę fenomenu papieskiej kremówki? Czy Urząd Miasta wykorzysta potencjał Laguna w swojej strategii promocji Krakowa jako destynacji turystyki kulinarnej? Czas pokaże. Faktem jednak jest, że żaden krakowski produkt spożywczy od lat nie zdobył takim szturmem nagłówków zagranicznych mediów. Nie patrzmy jednak tylko na Urząd – wszak wszystko w pracowitych rękach naszych krakowskich cukierników. To również od nich zależy, czy powracający pod Wawel turyści dostaną to, po co przyjechali.

Jeżeli nie myli nas intuicja, w najbliższym czasie możemy spodziewać się unijnej certyfikacji dla Laguna jako produktu regionalnego znanego pochodzenia. Jej następstwem będzie przyznanie oznaczeń Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) oraz Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Co za tym idzie, wypiekiem oryginalnego Laguna Krakowskiego będą mogli zajmować się tylko spełniający warunki certyfikatu cukiernicy z Krakowa.

Gdzie zdobyć najlepsze krakowskie laguny?

Gdzie Po Najlepsze Laguny W Krakowie?
Wylęgarnia Lagunów (Kraków, Ruczaj)

Nasze subiektywne podium prezentuje się następująco:

Galeria Tortów Artystycznych  (Romanowicza 1)

Świeżo Upieczona piekarnia (Cystersów 26C)

Laguny z Delikatestów 13 (Rynek Główny 13)

Nie bylibyśmy sobą, nie mając świetnej alternatywy dla naszych wegańskich czytelników. W nadchodzący weekend możecie zakupić wegańskie laguny w Kawiarni Szklarnia, w lokalu Massolit Bakery & Cafe oraz w sklepie Roślinnym. To właśnie w dniach 17-18.04.2021 r. 10% ze sprzedaży lagunów zostanie przekazane na działalność Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wspieramy takie inicjatywy!

Kati Płachecka
Obserwuj
Total
0
Shares
Krakowski Prezentownik. Wspieraj Lokalne Marki, Wręczaj Piękne Prezenty!

Krakowski prezentownik. Wspieraj lokalne marki, wręczaj piękne prezenty!

To mógłby być gotowy przewodnik dla moich bliskich i znajomych – bo wszystkie te rzeczy chciałabym mieć (albo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like